вступление в наследство

ГРАЖДАНСКОЕ ПРАВО - отрасль права, регулирующая имущественные и связанные с ними личные неимущественные отношения участников гражданского оборота.
Ответить
serhl4
Сообщения: 1
Зарегистрирован: Чт фев 09, 2012 8:58 pm
Откуда: Харьков

вступление в наследство

Сообщение serhl4 » Чт фев 09, 2012 10:13 pm

мы прожили 21 год, но не расписаны. Имеем совместно нажитое имущество, в данном случае- дачный участок. Муж умер не оставив завещания, а теперь его дочь от первого его брака хочет отобрать у меня этот участок. Имею ли я права на эту дачу? Земля приватизирована на имя мужа. Помогите!!! С уважением Я Людмила. :roll:

Воланд
Магистр
Сообщения: 393
Зарегистрирован: Ср фев 01, 2006 8:10 am
Откуда: Харьков

Сообщение Воланд » Вс фев 12, 2012 9:32 am

Вам необходимо доказать что Вы принимали непосредственное участие в "накоплении" имущества (тратили собственные ср-ва, занимались ведением хозяйства и т.п..)
ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ:
Усім нам рано чи пізно доводиться зіштовхнутися зі смертю близької людини. Через прохо­дження процедур, пов’язаних із похованнями, і через пережитий удар долі деякі з нас забувають про те, що близька нам людина, крім пам’яті про себе, залишає і певне майно.
Тому, аби через неуважність не втратити квартиру, машину чи інші речі, які можуть належати вам по праву, варто дотриматися всіх вимог законодавства України для оформлення спадщини. Про те, як не втрапити в халепу під час успадкування майна – у розмові з нотаріусом Оксаною Дубчак.

– Хто має першочергове (і взагалі) право на отримання спадщини в разі смерті людини і яка існує черговість спадщини?

– Відповідно до Цивільного законодавства, право на успадкування мають особи, яких насамперед визначено в заповіті. У разі відсутності цього документа, визнанні його недійсним, або відмові від отримання спадщини за заповітом, Цивільний кодекс визначає п’ять черг для спадкування.

Перша – це діти спадкодавця (які народилися за його життя або після смерті), чоловік або жінка померлого. Друга – це рідні брати, сестри, рідні батьки, бабці, дідусі. Третя – рідні тітки і дядьки спадкодавця. Четверта – особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш ніж п’ять років до часу відкриття спад­щини. П’ята – інші родичі, не залу­чені в попередніх чотирьох чергах. І тільки якщо немає нікого з п’яти черг спадкування, то майно спадкодавця переходить у власність територіальної громади – так звана відумерла спадщина.

– Які документи потрібно мати “на руках” для оформлення спадщини і де можна дізнатися про необхідний перелік документів?

– Для оформлення спадщини обов’язковими документами є: заява про прийняття чи відмову від спадщини, свідоцтво про смерть спадкодавця (оригінал і копію), паспорт й ідентифікаційний номер спадкоємця. Якщо спадщину оформляють за законом, також необхідні докази родинних відносин (свідоцтво про народження чи одруження, про зміну прізвища – оригінал і копію).

Якщо спадщину оформляють за заповітом, обов’язково треба мати оригінал і копію заповіту, довідку про місце відкриття спадщини (довідка з ЖЕКу про те, що померлий проживав і був постійно прописаний до дня смерті за цією адресою). Також потрібні документи на майно, яке належало померлому, залежно від того, що саме успадковуватимуть (ощадкнижки, акції, державні акти на право власності на квартиру або землю, технічний паспорт автомобіля тощо).

Якщо спадкоємець звертається по спадщину (незалежно від того, за законом чи за заповітом), він має особисто з’явитися до нотаріуса, бо через довіреність прийняття спадщини не можливе. Тоді вже в подальшому можна встановлювати докази родинних відносин. Перелік цих документів є у всіх державних і приватних нотаріальних конторах.

– В який термін і куди потрібно звертатися спадкоємцеві, щоб не втратити це майно?

– Відповідно до Цивільного кодексу, часом відкриття спадщини вважають день смерті особи або день, коли її оголошено померлою. Час відкриття спадщини можна підтвердити свідоцт­вом про смерть спадкодавця, що його видає РАЦС.

Від терміну, зазначеного у свідоцтві, визначають шість місяців, коли людина-спадкоємець має право звернутися по прийняття спадщини або від­мовитися від неї. Якщо особа звернулася по прийняття спадщини в шестимісячний термін, вона подає заяву про те, що приймає цю спадщину.

Звичайно, є випадки в законодавстві, коли людина не звернулася протягом цього пів­річного терміну, але її вважають такою, яка прийняла спадщину. Це відбувається тоді, коли спадкоємець постійно проживав однією сім’єю зі спадкодавцем (це можна підтвердити довідками з ЖЕКу, записом у будинковій книзі, довідками з територіальних громад за місцем проживання). Тоді цю особу вважають такою, яка прийняла, але не оформила спадщину, і цей шестимісячний термін не має для неї ніякого значення. Він має значення для другої, третьої, четвертої та п’ятої черг спадкування.

Якщо особи, які належать до цих черг, пропустили термін прийняття спадщини – вони вже фактично не можуть її прийняти, хіба що суд вирішить продовжити цей термін. Практика засвідчує, що суд продовжує термін прийняття спадщини орієнтовно до трьох місяців.

– Чи можна вступити в спадкування, а вже потім оформляти на себе успадковане майно?

– Шестимісячний термін прийняття спадщини фактично передбачено для того, щоб людина або прийняла, або відмовилася від спадщини. Головне в цьому процесі – вчасно, протягом півроку, подати заяву про прийняття спадщини.

Після того, як спадкоємець подав заяву й заведено спадкову справу, термін, упродовж якого він оформить спадщину на себе, вже не має ніякого значення – можна прийти і через 10 років. Ані цивільним законодавством, ані інструкцією про порядок учинення нотаріальних дій жодних термінів не встановлено.

І якщо хтось із спадкоємців бажає відмовитися від спадщини на користь іншої людини (наприклад, дружина померлого відмовляється на користь дитини) – це треба обов’язково зробити до півроку. Тому що після піврічного терміну особу вважають такою, які прийняла спадщину автоматично, але не оформила й не отримала свідоцтва на право власності.

– “Спадщина за черговістю” і “Спадщина за заповітом” – який документ вагоміший?

– На мою думку, вагомішим документом є заповіт. Заповіт – це документ, який посвідчує останню волю спадкодавця. Якщо є заповіт на певну особу, зобо­в’язують за ним успадкувати. Але при цьому є винятки.

Коли оформляють спадщину за заповітом, у законодавстві існує таке поняття як “обов’язкова частка”. Тобто незалежно від волі спадкодавця і його заповіту обов’язкову частку на успадкування – половину майна – мають пенсіонери (батьки, чоловік/дружина, діти померлого), недієздатні чи обмежено ді­єздатні родичі, ті, хто перебував на утриманні померлого. Всі звикли вважати: якщо є заповіт – то все. Але на момент оформлення цієї спадщини нотаріус зобов’язаний встановити, чи не має людей, які мають право на обов’язкову частку.

Добре, коли складають заповіт, але якщо в спадкодавця є діти або дружина – це майно все одно їм частково залишиться. Спадкоємці “за законом” одержують право на успадкування почергово – в разі відсутності спадкоємців попередньої черги. Але черговість спадкування можна змінити нотаріально посвідченим договором, яким сторони між собою вирішують питання спадщини. Цей документ укладають після відкриття спадщини, і він не може порушувати прав ані спадкоємця за заповітом, ані спадкоємців “обов’язкової частки”. Але на практиці такі договори трапляються дуже рідко.

– І наостанок: які документи треба мати й куди звертатися для того, щоб скласти заповіт?

– Для цього необхідні оригінал паспорта й ідентифікаційний код. Інших документів не потрібно, тому що нотаріус під час посвідчення заповіту не посвідчує факти, викладені в заповіті, а тільки підпис спадкодавця.

Особа може посвідчити заповіт і в приватного, й у державного нотаріуса, і цей документ не має терміну дії. Але якщо спадкодавець нині склав заповіт на одну людину, а завтра записав майно на іншу, то перший автоматично анулюється і втрачає свою юридичну силу. І спадкоємці, які були в першому заповіті, вже не мають права на успадкування майна.

Розмовляла Олена Танчук

Джерело: www.gazeta.lviv.ua

Urist-Traktorist
Магистр
Сообщения: 533
Зарегистрирован: Вс окт 19, 2008 5:10 pm

Re: вступление в наследство

Сообщение Urist-Traktorist » Пн апр 23, 2012 9:20 pm

serhl4 писал(а): мы прожили 21 год, но не расписаны.
Стаття 1264. Четверта черга спадкоємців за законом
1. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
serhl4 писал(а): Имеем совместно нажитое имущество, в данном случае- дачный участок.
Это муж имел
serhl4 писал(а):Муж умер не оставив завещания, а теперь его дочь от первого его брака хочет отобрать у меня этот участок.
Он ее по праву наследования, как родной дочери и наследника первой очереди
serhl4 писал(а):Имею ли я права на эту дачу?
Нет
serhl4 писал(а):Земля приватизирована на имя мужа. Помогите!!!
В чем?


Ответить

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и 0 гостей